بررسی آفات و بیماری های نهال بلوبری

بررسی آفات و بیماری های نهال بلوبری

بررسی آفات و بیماری های نهال بلوبری :

سم پاشی یکی از مهم ترین اقدامات برای کنترل آفات و بیماری ها است و رعایت اصول سمپاشی در باغ های بلوبری می تواند تاثیر مثبتی در کاهش آسیب های ناشی از حشرات و بیماری های گیاهی بلوبری داشته باشد. آشنایی مختصر با آفات و بیماری های مهم بلوبری روش های اولیه سمپاشی این میوه را در این مقاله بررسی کرده ایم، پس با ما همراه باشید.

علاوه بر بیان ویژگی ها و جزئیات علائم و آسیب هر آفت و بیماری، در این قسمت شما را با انواع آفات و بیماری های بلوبری آشنا می کنیم تا بتوانیم سموم موثری را برای کنترل این آفات و بیماری ها معرفی کنیم.

آفات های بلوبری:

آفات شامل حشرات و کنه هایی هستند که به خاک و اندام های هوایی بلوبری حمله می کنند و از این مناطق تغذیه می کنند و باعث ضعف و در نهایت خشک شدن نهال های بلوبری می شوند.

آفات های مهم بلوبری شامل شته ها، کنه ها،تریپس ها، آفات برگخوار، سوسک های شرقی و سوسک های ژاپنی هستند.

سموم موثر برای کنترل آفات بلوبری:

در انتخاب سم موثر و مناسب دقت کنید، اول از همه سمی را انتخاب کنید که در برابر آفات مورد نظر موثر باشد، مثلاً برای کنترل کنه ها نمی توانید از سموم حشرات استفاده کنید یا برعکس برای کنترل حشرات نمی توانید از کنه کش ها استفاده کرد. بنابراین ابتدا باید نحوه شناسایی صحیح آفت را بدانید و سپس از سم موثر و مناسب برای آن آفت استفاده کنید.

نکته دیگری که در انتخاب سم مناسب باید به آن توجه کنید کیفیت سم است، سمی که خریداری می کنید باید از برند معتبر و دارای تاریخ انقضا باشد، سمی که تاریخ مصرف آن گذشته باشد یا از برند معروف و معتبری نباشد، اثر منفی بر درخت شما می گذارد.

حشره کش های ارگانیک:

حشره کش‌های ارگانیکی که می‌توان برای کنترل آفات بلوبری استفاده کرد، آفت‌کش‌هایی هستند که بر پایه موجودات زنده و دشمنان طبیعی آفات مانند باکتریهای کشنده ی آفات ساخته شده اند، چنین آفت‌کش‌هایی تأثیری بر محیط زیست ندارند و برای انسان و موجودات غیر هدف سمی است.

آفت‌کش‌هایی مانند آفت‌کش‌های Bt که از پایه باکتری بیماری‌زا باسیلوس تورنجینسیس تولید می‌شوند و می‌توانند حشرات و آفات را کنترل کنند، ترکیب دیگری به نام Beauveria bassiana که در واقع یک قارچ بیمارگر آفات است و در تماس با بدن آفات منجر به مرگ آنها می شود، این قارچ در کنترل آفات مکنده ای مانند شته ها، تریپس و مگس سفید، روغن چریش یا روغن جوجوبا، صابون حشره کش و همچنین حشرات تاثیر زیادی خواهد داشت. اسپینوزاد یکی دیگر از حشره کش های طبیعی است که می تواند در کنترل آفات بدون آسیب رساندن به محیط زیست موثر باشد.

بررسی آفات و بیماری های نهال بلوبری

آفت کش های غیر ارگانیک برای کنترل آفات بلوبری:

آفت کش هایی مانند کارباریل، ایمیداکلوپرید و پی مترین آفت کش هایی هستند که می توانند بر انواع حشرات بلوبری تأثیر بگذارند، توجه داشته باشید که آفت کش های کارباریل برای زنبورهای گرده افشان مانند زنبورعسل ها در هنگام گرده افشانی بسیار سمی هستند و این سم در باغ هایی که کندو وجود دارد نباید استفاده شود. در صورت وجود حشرات مانند ساس، حلزون یا راب می توانید از این حشره کش استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از ایمیداکلوپرید برای کنترل آفاتی مانند شته‌ها، کنه‌ها و تریپس‌ها استفاده کنید، زیرا این آفت‌کش سمیت کمتری برای زنبورهای گرده‌افشان دارد و به گزینه ی بهتری برای کنترل آفات در باغ بلوبری تبدیل شده است.این آفت کش اگر وارد آب یا رودخانه ها شود می تواند برای ماهی ها و آبزیان سمی باشد.

بیماری های مهم بلوبری:

بیماری ها شامل قارچ ها، شبه قارچ ها، ویروس ها، باکتری ها و نماتدها هستند که مانند آفات هستند که به قسمت های مختلف بلوبری روی زمین و هوا حمله می کنند و برای تولید مثل و زندگی به سلول های زنده میزبان نیاز دارند. به مرور زمان تجزیه می شود.عوامل بیماریزای مهم بلوبری عبارتند از: سفیدک پودری، سفیدک کرکی، پوسیدگی طوقه و ریشه فیتوفتورا و پوسیدگی قهوه ای میوه یا مومیایی شدن میوه بلوبری می باشند.

سموم موثر برای کنترل بیماری های مهم بلوبری:

توصیه هایی که در مورد انتخاب سم مناسب برای مبارزه با آفات گفتیم در مورد سم مناسب برای پاتوژن ها صدق می کند، در انتخاب سم مناسب برای پاتوژن ها ابتدا باید نوع پاتوژن ها را مشخص کنید، مثلاً برای کنترل قارچ هایی که در مناطق زیرزمینی رشد می کنند، در صورت آلوده بودن گیاه باید از قارچ کش ها در آب آبیاری استفاده کرد و یا سم را برای کنترل قارچ هایی که در اندام های هوا کار می کنند سمپاشی کرد.

شناسایی نوع پاتوژن (بیمارگر) نیز بسیار حائز اهمیت است، بنابراین استفاده از قارچ کش ها ممکن است تأثیر کمی بر باکتری های بیماری زا داشته باشد و یا برعکس، بنابراین بهتر است قبل از خرید سمومی که می تواند عفونت را در گیاهان کنترل کند، نوع عامل بیماری زا را شناسایی کرد و بعد اقدام به خرید سم کنید.

در مورد بیمارگرها نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید میزان مقاومت نهال های بلوبری در برابر بیمارگر می باشد.اگر باغ خود را با خرید نهال بلوبری مقاوم در برابر بیماری احداث کنید در آینده به ندرت نیاز به سم پاشی آن خواهید داشت. مقاوم بودن نهال تاثیر زیادی در کاهش آفات و بیماری ها دارد.

قارچ کش های ارگانیک موثر در باغ بلوبری:

قارچ کش های ارگانیک بر پایه موجوداتی هستند که گیاهان را آلوده کرده و آنها را از طریق بیماری عامل بیماری زا کنترل می کنند، به عنوان مثال باکتری بیمارگر باسیلوس سوبتیلیس که می تواند با بیمارکردن قارچ عامل سوختگی برگ و شکوفه و مومیایی شدن میوه ی بلوبری آن را کنترل می کند و یا روغن جوجوبا و یا روغن چریش که می تواند بر بیمارگهای مختلف هوایی تاثیر گذاشته و آنها را کنترل کند. همه اینها طبیعی هستند و تاثیر منفی بر موجودات و انسان و البته محیط زیست نخواهد داشت.

قارچ کش های غیر ارگانیک موثر در باغ بلوبری:

سموم غیر ارگانیک موثر زیادی وجود دارد که می توان از آنها برای کنترل بیماری بلوبری استفاده کرد، اما همانطور که قبلا ذکر شد، نوع بیماری باید به خوبی شناخته شود و از سم مناسب استفاده شود، به عنوان مثال در مورد پوسیدگی تاج و ریشه پوسیدگی ناشی از فایتوفتورایی ، برای کنترل آفت باید از فوزتیل آلومینیومی استفاده کنید، اما اگر این بیماری ناشی از یک عامل قارچی مانند قارچ بند کفش باشد، فوزتیل آلومینیوم روی آن تاثیری نخواهد داشت.

بررسی آفات و بیماری های نهال بلوبری

نتیجه گیری:

در کنترل آفات و بیماری های حشرات که با استفاده از سموم طبیعی یا شیمیایی به بلوبری حمله می کنند، باید به یاد داشته باشید که در سطح اول پیش آگاهی، در سطح دوم شناسایی دقیق و در سطح سوم استفاده ازسم مناسب برای کنترل بیماری ها یا آفات بسیار مهم هستند به طوری که در بسیاری از موارد برای کشاورز سخت می شود و نیاز به مشاوره گیاه پزشکان و راهنمایی آنها دارد.