بررسی مشکلات نهال

بررسی مشکلات نهال

• بلندی و نازکی:

کشیدگی نهال معمولاً به دلیل نور کم ایجاد می شود زیرا گیاه برای رسیدن به منبع نور کشیده می شود. کشیدگی نهال در نهایت منجر به ضعیف شدن ساقه ها و مشکلات پشتیبانی برای نهال خواهد شد. اگر در حال حاضر از روشنایی مکمل استفاده نمی کنید، قبل از از دست دادن نهال دو بار فکر کنید. اگر از روشنایی مکمل استفاده می کنید، حتما آنها را به گیاهان نزدیک کنید و از لامپ های قوی تر استفاده کنید.

فشار جزئی در محفظه جوانه زنی نیز می تواند برای نهال مشکل ایجاد کند. بسیاری از مزارع به دلیل عدم نیاز به نور برای جوانه زنی، نور اتاق جوانه زنی را در نظر نمی گیرند. اما همیشه باید مراقب باشند که به محض ظاهر شدن جوانه ها آنها را به یک نقطه روشن منتقل کنند. اگر گیاه به دلیل کمبود نور کشیده شود، آبیاری کم یا زیاد نیز می تواند باعث از بین رفتن گیاه شود.

• ریزش از بالا و پژمردگی برگ:

وضعیتی که در آن نهال‌ها از بالا واژگون می‌شوند، اسپیناستی (Espinasty )نامیده می شود. این حالت معمولاً به دلیل تولید گاز اتیلن رخ می دهد که زمانی اتفاق می افتد که ریشه ها به دلیل آبیاری بیش از حد هیپوکسیک یا محدود از اکسیژن می‌شود. این وضعیت کمی گمراه کننده است زیرا به نظر می رسد پژمرده شده است و ممکن است برای رفع آن نیاز به آبیاری مجدد گیاه داشته باشید.

اکثر مردم فکر می کنند که نهال نیاز به آبیاری روزانه دارد، اما این مقدار آبیاری معمولاً بیشتر از نیاز گیاه است. هنگامی که گیاهان کوچک هستند، سیستم ریشه آنها به طور کامل توسعه نیافته است، بنابراین آنها به آب زیادی نیاز ندارند. خاک گیاه را مرطوب نگه دارید، اما از خیساندن بیش از حد خودداری کنید.

حتی برای پرورش دهندگان باتجربه، اشتباهات آبیاری بیش از حد ممکن است رخ دهد.

اگر از پروپان یا گاز طبیعی برای گرم کردن محیط رشد خود استفاده می کنید و متوجه افزایش آن شدید، بررسی کنید که آیا مبدل حرارتی بخاری به درستی کار می کند یا خیر. اگر بخاری گاز نسوخته را آزاد کند، این گاز می تواند واکنش های جدی و مشکلاتی را در نهال شما ایجاد کند.

بررسی مشکلات نهال

• میرایی:

میرایی یکی از رایج ترین مشکلات ناشی از چندین پاتوژن از جمله Rhizoctonia spp.، Fusarium spp است. Pythium spp ایجاد شده است و نهال را تحت تأثیر قرار می دهد. این مشکل اغلب باعث می شود که نهال در پایه ساقه بریزد و در جایی که ساقه به خاک می رسد، رشد قارچ مشاهده می شود.

شانس زنده ماندن از نهال آلوده به میرایی معمولاً بسیار کم است و برای جلوگیری از این مشکل باید تمام تجهیزات از جمله گلدان ها، سینی ها و غیره را با آب و صابون تمیز و مواد ضد عفونی کننده استریل کنید.

• آسیب حشرات:

اگر لکه های کوچکی روی گیاهان خود می بینید، احتمالاً باید به دنبال حشرات کوچکی مانند پشه قارچی، شته و غیره باشید. این حشرات معمولاً زمانی ظاهر می شوند که خاک گیاه مرطوب و در معرض دید قرار گیرد. برای حل مشکلات مختلف نهال، می توانید از یک فن خوب برای بهبود تهویه و تغییر عادات آبیاری بر اساس وضعیت گیاهان خود استفاده کنید.

نهال چیست؟

نهال درختچه های کوچکی هستند که با گذشت زمان به درخت تبدیل می شوند و انواع نهال وجود دارد که می توانید بسته به نوع آب و هوا و بسیاری عوامل دیگر انتخاب کنید و بکارید. با توجه به تنوع بالای نهال کشاورزی در ایران و سازگاری هر نهال کشاورزی با اقلیم و انواع خاک غالب در یک منطقه خاص، انتخاب گزینه مناسب برای هر محیط حائز اهمیت است. به عنوان مثال، نهال مرکبات در شمال کشور به خوبی در خاک رشد می کنند، در حالی که نهال خرما نیاز به نور و گرما بیشتری دارد و در شهرهای جنوبی کشت می شود.

شخم زدن قبل از کاشت نهال، رسیدگی حین رشد، آبیاری منظم، رسیدگی‌های جانبی و بسیاری از موارد دیگر باید هنگام نگهداری آن‌ها در نظر گرفته شوند.

بررسی مشکلات نهال

یک نهال خوب چه ویژگی هایی دارد؟

وقتی می خواهید یک نهال خوب بخرید، ابتدا باید بدانید که چه ویژگی هایی دارد. اولین معیار این است که نهال مورد نیاز فاقد شاخه باشد و پایه و پیوند آن مشخص باشد و نوع پیوند و پایه نهال باید با هم سازگار باشد. نقطه اتصال روی نمونه استاندارد 5 سانتی متر بالاتر از سطح زمین است. همچنین این ناحیه باید کاملاً بهبود یافته و با پوست پوشانده شود. مناسب بودن آب و هوا تحت نهال نیز برای این موضوع موثر خواهد بود. نهال باید نسبت به شرایط آب و هوایی منطقه مقاوم باشد. رشد استاندارد طول و قطر یکی دیگر از نشانه های کیفیت نهال است و داشتن جوانه های سالم نیز بسیار مهم است. جوانه های سالم شاخه می زنند و رشد می کنند. به طور معمول، بهترین نمونه های آنها یک تنه هستند و شاخه های زیادی ندارند. ریشه های آن نیز سالم و بدون عارضه و گره است، ساقه های سالم نهال نیز عمودی هستند.