تکثیر نهال بلوبری

تکثیر نهال بلوبری

روش های تکثیر نهال بلوبری:

روش های مختلفی برای تکثیر گیاهان و درختان میوه مختلف از جمله بلوبری وجود دارد، اما هر نهال با توجه به فیزیولوژی خاص خود تنها از طریق یک یا چند روش خاص می تواند تکثیر شود. در این بخش به جزئیات این سه روش تولید مثل می پردازیم:

1. تکثیر بلوبری از طریق بذر:

تکثیر از طریق بذر روشی است که در داخل ریشه هر گیاه قرار می گیرد تا به راحتی بقای آن در طبیعت تضمین شود، در مورد بلوبری، تکثیر با بذر روشی رایج است. دو ایراد عمده دارد، اول اینکه این روش تکثیر زمان بر است و پیوند نهال تولید شده در محل جدید حدود 5 ماه زمان می برد و مشکل دیگر این روش تکثیر این است که نهال های تولید شده ممکن است با نوع مادری کاملاً متفاوت باشد و در برخی از جنبه های مورفولوژیکی بوته یا میوه با پایه مادری متفاوت باشد، زیرا گرده افشانی می تواند باعث تغییر در ژنوتیپ مادر در زمان تشکیل بذر شود که منجر به تمایز صفات می شود.

برای تکثیر نهال بلوبری از طریق بذر، زمانی که میوه بذر رسیده و آماده برداشت شد، میوه را از درخت خارج کرده و در دمای حدود 4 درجه به مدت سه ماه در یخچال قرار دهید، این سرمادهی به جوانه زنی سریعتر، جدا شدن راحت تر بذر از گوشت میوه کمک می کند.

بعد از حدود سه ماه میوه را از یخچال خارج کرده و با له کردن میوه و خیساندن آنها، بذرها را از گوشت میوه جدا کرده و بذر های جدا شده را در گلدانی با خاک مناسب بکارید و میوه را در خاک برگ و پیت ماس بپوشانید. روی سطح خاک آب بپاشید و آن را در مکانی به دور از تابش مستقیم نور خورشید و بیرون از سرما و گرما قرار دهید تا جوانه بزند.

جوانه زنی حدود 1 ماه طول می کشد و بعد از جوانه زنی که ارتفاع نهال ها به حدود 5 تا 7 سانتی متر رسید می توانید آنها را به خاک اصلی منتقل کنید، یادتان باشد که دمای مناسب برای جوانه زنی بذر 15 تا 25 درجه سانتیگراد است و زمانی که میوه در یخچال قرار می گیرد، حدود 5 ماه طول می کشد تا نهال ها آماده پیوند شوند و در زمستان می توان گیاهچه را با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه ای که نهال ها در آن قرار دارد انتقال داد. و یا اجازه دهید بزرگتر شود و در اوایل بهار اقدام به انتقال نهال کنید.

2. تکثیر بلوبری از طریق قلمه:

برای تکثیر نهال بلوبری از طریق قلمه زدن بهتر است بوته ای سالم و بدون حشره و بیماری انتخاب کنید و از شاخه یک ساله به قطر کمتر از یک سانتی متر به طول 15 سانتی متر ببرید. از زمستان تا اوایل بهار، قلمه ها را پس از قرار دادن در محلول ریشه زایی باید در گلدان هایی با مخلوط خاک مناسب مانند مخلوطی از شن ماسه و پیت ماس بکارید. در صورتی که شرایط کاشت را ندارید می توانید قلمه ها را به مدت سه ماه درون پیست ماس مرطوب نگهداری کنید، انتهای قلمه را خراش دهید و پس از قرار دادن درون محلول ریشه زا درون گلدان بکارید.

نوع دیگری از قلمه زدن در مورد بلوبری وجود دارد که از چوب نرم برای قلمه گیری استفاده می شود، توجه داشته باشید که چوب نرم خوب را می توان دفن کرد، اما اگر بیش از حد خم شود، طول آن قطع می شود. طول قلمه ی چوب نرم بیشتر از چوب سخت است و برای این نوع قلمه بهتر است به طول 25 تا 30 سانتی متر برش داده شود.چوب نرم در 6 تا 8 هفته بعد از کاشت ریشه دار و سبز می شود.

تکثیر نهال بلوبری

3. تکثیر بلوبری از طریق پاجوش:

برخی از درختان و درختچه ها هر ساله پاجوش می دهند و از این پاجوش ها می توان برای تکثیر و تولید نهال های جدید استفاده کرد. بلوبری نیز یکی از درختچه هایی است که هر ساله پاجوش تولید می کند. پاجوش ها به سیستم ریشه ای پایه مادری متصل می شوند و برای جدا کردن آنها باید پاجوش را با دقت از سیستم ریشه جدا کنید تا قسمتی از ریشه برای پاجوش باقی بماند، پاجوش های دو ساله که بالغ و آماده رشد مستقل هستند، از گیاه مادری جدا کنید. به تدریج پایان زمستان تا اوایل بهار زمان مناسب برای جداسازی پاجوش است.

در این روش تکثیر، تفاوت خصوصیات مشکلی ندارد و نهال تولید شده دقیقاً مشابه پایه ی مادر خواهد بود.

نکات مهم در تکثیر و تولید نهال بلوبری:

• گیاه مادری سالم:

گیاه مادری باید عاری از هر نوع حشره یا بیماری باشد از نظر روش تکثیر پاجوش باید مراقب بود که تحت تاثیر نماتدها یا قارچ ها و بیماری های شبه قارچی ریشه و طوقه مادر قرار نگیرد. پاجوش هم باید سالم و عاری از آفت و بیماری باشد.

• بستر کاشت مناسب:

برای رشد و نمو ریشه ها، قلمه ها، بذرها یا پاجوش به خاکی سبک، با مواد مغذی کم و همچنین رطوبت مناسب نیاز دارند، بنابراین هنگام کاشت بذر یا پاجوش در اولین بستر قبل از کاشت در سطح وسیعی از خاک، بافت مناسب خاک را انتخاب کنید. و آنها را در خاک سنگین نکارید.

خاک مورد استفاده برای کاشت باید کاملا سالم و عاری از قارچ ها و شبه قارچ های آلوده کننده ریشه و طوقه باشد تا ریشه و طوقه نهال های جوان در معرض پوسیدگی قرار نگیرد.

تکثیر نهال بلوبری

سخن پایانی:

با توجه به محبوبیت روزافزون بلوبری در بین مردم، نیاز به گسترش مزرعه بلوبری بیش از هر زمان دیگری احساس می شود و کشاورزان می توانند از این فرصت برای کسب درآمد بیشتر استفاده کنند، به یاد داشته باشید که نوع روش تکثیر در قیمت نهال بلوبری می تواند تاثیر داشته باشد.