دلیل باردهی بیشتر درخت بادام پیوندی

دلیل باردهی بیشتر درخت بادام پیوندی

دلیل باردهی بیشتر درخت بادام پیوندی:

امروزه درختان بادام از طریق پیوندی و اصلاح شده تکثیر می شود و پتانسیل زیادی برای تولید میوه بادام دارد. راندمان تولید میوه در گونه های درخت بادام اصلاح شده کوتاه است. این ارقام برای رشد بلوغ نیاز به زمان کمی دارند. به طوری که یک کشاورز بتواند اولین محصول اقتصادی خود را در بازار بفروشد و اولین درآمد خود را در 5 سال اول محقق کند.

تا دهه گذشته اکثر کشاورزان از روش بذر برای کاشت درخت بادام استفاده می کردند زیرا این روش آسان و ارزان است. اما در 50 سال اخیر با راه اندازی نهالستان های معروف و پرطرفدار، انواع نهال بادام پیوندی و اصلاح شده وارد بازار شده است. در حال حاضر در نهالستان های کشور نهال بادام به دو صورت بذر و پیوندی ارائه می شود. به گفته کارشناسان اگرچه هزینه نهال بادام پیوندی و اصلاح شده بالاست. اما مزایای استفاده از آنها قابل توجه است، بنابراین هزینه آن یک مسئله کوچکی است.

البته نهال بادام یکی از پرمصرف ترین و سازگارترین درختان میوه در تمام دوران است، اما نهال بادام اصلاح شده و پیوندی چند برابر بیشتر از نهال های بذری است.به طوری که کشاورزان و پرورش دهندگان به راحتی می توانند نهال بادام را در ارتفاع 0 تا 3000 متری از سطح دریا پرورش دهند. این درختان بادام به دلیل شرایط محیطی بالا توانستند مقاومت بالایی در برابر خشکی و شرایط خاک آهکی از خود نشان دهند.

چرا درخت بادام پیوندی اصلاح شده باردهی بیشتری دارد؟

همانطور که در بالا گفتیم، زودرسی یکی از بهترین ویژگی های این درختان است، علاوه بر جنبه های خوب و چشمگیر که از قبل برای پرورش دهندگان شناخته شده است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• توانایی ریشه زایی قوی

• فرآیند واقعی فتوسنتز

• سمپاشی موثر

• برداشت آسان بدون ابزار

• نیاز آبی کم

• نیاز کوددهی کم

• ساخت باغ بادام در سخت ترین شرایط ممکن

یکی دیگر از دلایل مهم کشاورزان ایرانی برای جستجوی شناسایی درختان بادام پیوندی و اصلاح شده، میزان باروری درختان در هکتار است. با توجه به کاهش ارتفاع درختان بادام، فاصله درختان باغ حرفه ای تنها 4 متر است و در هر هکتار حداقل 600 نهال بادام کاشته می شود.

اگر بخواهیم به زبان ساده تر توضیح دهیم، هدف مهندسان کشاورزی از تکثیر نهال بادام اصلاح شده و پیوند بر اساس بادام تلخ، تولید انواع بادام است که در صورت بارور بودن، مقاومت بالایی در برابر شرایط نامساعد نشان می دهند و کشاورز فقط با چند ساعت مراقبت در روز و صرف هزینه اندک می تواند برای سالیان متمادی درآمد عالی کسب کند.

دلیل باردهی بیشتر درخت بادام پیوندی

نیاز آبی درختان بادام اصلاح شده:

کاشت دیمی درخت بادام تاثیر مستقیمی در کاهش عملکرد و کیفیت آن داشته است. امروزه درختان بادام اصلاح شده به نحوی تولید شده اند که کاشت آنها در هر ارتفاعی ممکن است و از 100 تا 3000 متر با حداقل ذخایر آب اعمال می شود.

تحمل درختان پیوندی به دلیل پایه رویشی آنها 70 تا 80 درصد افزایش می یابد، یعنی کاشت دیم تأثیر کمی بر بهره وری درختان بادام دارد، مدیریت غیر اصولی کشاورز تنها چیزی است که مانع رشد اقتصادی و حرفه ای درخت بادام پیوندی و اصلاح شده می شود.

گرده افشانی درختان بادام:

یکی از دلایل اصلی باروری درخت بادام، گرده افشانی و بارور شدن گل هاست، سازگاری و خودبارور شدن درخت بادام بسیار پایین است، بنابراین برای ایجاد یک باغ حرفه ای کشاورزان باید یک نوع گرده افشان را از نژاد دیگر انتخاب کنند.

به طور کلی برای نوع بادام کاغذی پیشنهاد می شود از ارقام بادام سنگی و بالعکس برای بادام سنگی از نژاد بادام کاغذی استفاده شود. به زمان گلدهی این دو نوع توجه شود، تا هر دو رقم دیرگل و یا زود گل باشد. زمان گلدهی درخت بادام هدف با درخت بادام گرده افشان باید هم زمان و یکسان باشد.

کاهش هزینه احداث باغ بادام:

در گذشته از روش های سنتی و بذری برای تکثیر درختان بادام و ساختن باغ های آنها استفاده می کردند. این تصور غلط در بین کشاورزان وجود دارد که روش های سنتی ارزانتر است در صورتیکه گران تر هستند. با این حال، پاسخ کاملاً بر خلاف باور آنها بود. زمانی که بذر بادام در زمین کاشته می شود، حداقل 14 تا 15 سال برای دستیابی به اولین بهره وری اقتصادی نیاز دارد. یعنی زمین کشاورز 15 سال بدون درآمد می ماند.

اما در حال حاضر بهره‌وری اقتصادی باغات تجاری از سال‌های پنجم و ششم آغاز می‌شود، با محاسباتی ساده، باغ های سنتی 9 سال بهره‌وری اقتصادی و درآمد بالایی را از دست داده‌اند. از طرف دیگر کشا‌ورز نهال بادام پیوندی را با تضمین کیفیت و به همراه کارت گارانتی و لیبل محصولات از نهالستان تهیه می‌کند، و آنها فقط دو سال زمان نیاز دارند تا کیفیت نهال کاشته‌شده را مورد بررسی قرار دهند.

اما برای تایید نهال های سنتی، کشاورز باید 10 تا 12 سال صبر کند. گاهی کشاورز یک بذر می کارد و بعد از 12 سال متوجه می شود که برای منطقه ای که این درخت کاشته شده است مناسب نیست و سازگاری ندارد. همین موضوع 12 سال وقت و سرمایه کشاورز را بدون هیچ سود و درآمدی می گیرد.

خوشبختانه مهندسان کشاورزی و کارشناسان گیاه پزشکی در نهالستان های کشور در حال تکثیر انواع بادام کاغذی با روش های اصلاح شده بر اساس بادام تلخ هستند و در اختیار کشاورزان قرار می دهند. از آنجایی که این درختان در داخل تولید می شوند، خرید مستقیم و بدون واسطه قیمت خرید نهال بادام را 50 درصد کاهش می دهد.

دلیل باردهی بیشتر درخت بادام پیوندی

سخن پایانی:

با توجه به مطالب ذکر شده مشخص می شود که امروزه ایجاد باغ بادام برای کشاورزان سخت و غیر ممکن نیست. کشاورزان باید نهالستان ها و تولیدکنندگان قابل اعتمادی مانند نهالستان 110 را شناسایی کنند تا بتوانند با کارت ضمانت و کارت سلامت از این مراکز نهال بادام را خریداری کنند.