نکات مهم کاشت نهال گردو خوشه ای پاکوتاه

نکات مهم کاشت نهال گردو خوشه ای پاکوتاه

نکات مهم کاشت نهال گردو خوشه ای پاکوتاه:

گردو یکی از درختانی است که به دلیل خواص منحصر به فردش همیشه بازار خوبی دارد و مورد استفاده مردم قرار می گیرد. به همین دلیل است که کاشت نهال گردو در میان سایر نهال ها خطر کمتری دارد. از طرفی ماندگاری گردو به صورت خشک دلیل دیگری بر اهمیت کاشت این نهال است.

ماندگاری طولانی نهال گردو دلیل دیگری است که کشاورزان را تشویق به کاشت آن می کند. یعنی کاشت گردو یکی از مشاغل کم ریسک با سرمایه گذاری بلندمدت است.

همانطور که می دانید مهمترین مرحله در کاشت نهال، انتخاب نهال مناسب با شرایط محیطی و آب و هوایی است. با انتخاب صحیح به راحتی بر سایر مشکلات فائق آمده و به حداکثر سود دست خواهید یافت.

آب و هوای مناسب برای پرورش نهال گردو خوشه ای پاکوتاه:

با توجه به اینکه گردو به سرما بسیار حساس است، لازم است هنگام کاشت نهال گردو در مناطق مختلف به حداکثر دمای پایین توجه شود. البته این ویژگی در ارقام مختلف متفاوت است. زیرا برخی از انواع گردو تحمل و مقاومت بیشتری در برابر سرما دارند.

درخت گردو به باد و هوای سرد بسیار حساس است. از طرفی به هوای بسیار گرم نیز واکنش نشان می دهد. بنابراین برای کاشت نهال گردو باید حداقل و حداکثر دما را در نظر گرفت تا واریته مناسب برای کاشت انتخاب شود.

هر یک از ارقام گردو شرایط سرمای خاص خود را برای جوانه زنی دارد. به طور معمول، نیازهای سرمایی گردو از 450 ساعت تا حدود 1400 ساعت متغیر است.

مشخصات نهال گردو خوشه ای پاکوتاه:

همانطور که از نامش پیداست این نهال پاکوتاه است. از طرف دیگر، نهال گردو خوشه ای، دیرگل است. بنابراین گل های این نهال در اواسط فروردین قابل مشاهده است. مغز این نهال بسیار مرغوب و خوش طعم است و روغن زیادی دارد.

پوست گردو خوشه ای پاکوتاه، ترد و کاغذی است. شکل ظاهری گردو خوشه ای، کروی است. در این رقم، گردو ها به صورت خوشه ای چیده می شوند و هر خوشه می تواند حدود 20 تا 25 گردو در خود جای دهد.

زمان مناسب برای کاشت نهال گردو خوشه ای:

نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه معمولاً شرایط آب و هوایی معتدل را دوست دارد و می تواند در طول دوره خواب زمستانی تا 11- درجه را تحمل کند. این یکی از خصوصیات مهم این نهال است زیرا درخت گردو در زمستان به سرما بسیار حساس است.

همچنین مناسب ترین مکان هایی که برای کاشت نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه انتخاب می کنید باید در ارتفاع حدود 500 تا 1500 متری از سطح دریا باشد.

نکات مهم کاشت نهال گردو خوشه ای پاکوتاه

خاک مناسب برای کاشت و پرورش نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه:

گردو خوشه ای ریشه عمیقی دارد. بنابراین هنگام کاشت نهال های پاکوتاه باید به عمق خاک توجه کرد. همچنین این نهال ها در خاک با زهکشی بالا و لومی و شنی بهتر رشد می کنند. خاک سفت و کم عمق با رطوبت باعث پوسیدگی ریشه درختان گردو خوشه ای می شود.

آبیاری نهال انگور خوشه‌ای پاکوتاه در شرایط مختلف:

در مورد آبیاری نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه باید توجه داشت که آبیاری نامناسب در فصل های سرد سال مانند پاییز و زمستان باعث یخ زدگی آنها می شود که البته این امر تقریباً در مورد همه درختان گردو صدق می کند.

شش هزار متر مکعب آب در هر هکتار زمین کشاورزی برای نهال گردو خوشه ای مورد نیاز است.

مناسب ترین زمان و فاصله برای کاشت نهال گردو خوشه ای:

زمان کاشت نهال گردو خوشه ای با توجه به شرایط آب و هوایی هر منطقه متفاوت است، اما به طور کلی از آنجایی که این نهال در مناطق سردسیر کشت می شود، بهتر است صبر کنید تا فصل سرما، یخ زدگی آب و خاک تمام شود، سپس اقدام به کاشت نمایید.

این نهال های پاکوتاه همانطور که از نامشان پیداست به دلیل ارتفاع کمتر نسبت به سایر نهال های گردو کمی متراکم تر کاشته می شوند. فاصله کاشت این نهال ها در هر طرف حدود 6 تا 7 متر است.

البته با توجه به الگوی کشت باغ این فاصله دقیقا مشخص می شود. الگوی کشت ۶*۷ و ۷*۷برای کشت نهال گردو خوشه ای پاکوتاه مناسب هستند.

شایع ترین آفات و بیماری های گردو خوشه ای پاکوتاه:

گردو نیز مانند سایر درختان از آفات و بیماری های مختلف رنج می برد.

• لکه سیاه گردو

• پوسیدگی ریشه و طوقه

• کرم ها

• بلایت

• شپشک و پروانه فری

• شته و.... از جمله آفات و بیماری هایی هستند که می توانند به درختان گردو حمله کنند.

ارقام نهال گردو خوشه ای پاکوتاه نسبت به بسیاری از این بیماری ها مقاوم هستند. بنابراین با کاشت این نهال ها و مراقبت از آنها تا حدودی از شر آفات و بیماری ها راحت هستید.

باردهی درختان گردو خوشه‌ای پاکوتاه:

انواع مختلفی از نهال گردو خوشه ای پاکوتاه وجود دارد. اما معمولا از سال سوم به بعد شروع به ثمره اقتصادی می کند. همه این ویژگی ها می توانند در قیمت نهال گردو خوشه ای پاکوتاه موثر باشند.

به طور کلی عملکرد درختان گردو خوشه ای در هر هکتار 5 تن محصول است.

هرس درخت گردو خوشه ای پاکوتاه:

با هرس نهال گردو خوشه ای پاکوتاه، شاخه های خشک و بیمار از درخت حذف می شوند. سایر نکات مناسب برای هرس درخت گردو نیز در مورد این نهال صدق می‌کند و می‌توان براساس آن‌ها اقدام به هرس کرد.

همچنین بهترین زمان برای هرس همه درختان گردو برای باردهی در فصل زمستان است که درخت گردو در خواب زمستانه است. این کار باید هر سال در همان زمان انجام شود.

نکات مهم کاشت نهال گردو خوشه ای پاکوتاه

عوامل موثر بر قیمت نهال گردو خوشه ای پاکوتاه:

نهال گردو خوشه ای انواع مختلفی دارد که هر کدام در برخی ویژگی ها با هم تفاوت دارند.به طور کلی، عواملی که می توانند بر قیمت نهال گردو خوشه ای تأثیر بگذارند عبارتند از:

• شرایط اقلیمی و منطقه جغرافیایی کاشت نهال

• کیفیت

• تنوع ژنتیکی و نژاد

• میزان عرضه و تقاضا در نهال گردو

• کیفیت

• شرایط نگهداری و پرورش آن