پربارترین و پرفروش ترین ارقام نهال بادام

پربارترین و پرفروش ترین ارقام نهال بادام

پربارترین و پرفروش ترین ارقام نهال بادام:

کسانی که می خواهند سرمایه خود را صرف احداث باغ بادام کنند، باید دانش کشاورزی و صرفه اقتصادی خرید نهال بادام و به طور کلی پرورش آن را داشته باشند. به طور کلی درآمد یک درخت بادام به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله :

مساحت زمین و تعداد درختان بادام: هر چه مساحت مزرعه بادام بیشتر باشد درآمد آن بیشتر است. با بزرگتر شدن مساحت باغ می توان تعداد درختان و در نتیجه میزان تولید بادام را افزایش داد.

مراحل رشد بادام: حدود 5 تا 6 سال طول می کشد تا درخت بادام به رشد و نمو کامل برسد و محصولی قابل اعتماد تولید کند، ماهیت استراتژیک، پایداری درختان بادام، زود بازده بودن درخت و صبر و حوصله تا درخت بادام به رشد کامل برسد خیلی مهم است. البته توجه داشته باشید که درخت بادام پس از سالها کاشت و قبل از رسیدن به بلوغ نمی تواند باردهی زیادی داشته باشد! درآمد تجاری درخت بادام در طول زمان و با افزایش سن درخت افزایش می یابد.

مدیریت باغ: مدیریت صحیح محصولات تجاری بادام و تهیه نهال بادام مرغوب نیز نقش عمده ای در درآمد باغ دارد و فعالیت های لازم از جمله آبیاری منظم درختان بادام، سمپاشی، کوددهی و مراقبت کامل از درخت و فرآورده های آن برای تولید بیشتر و بالاتر درآمد باغ کمک می کند.

بازار فروش: بازار فروش محصولات بر درآمد باغ بادام تجاری تأثیر می گذارد، میزان تقاضا و قیمت بازار درخت بادام بر درآمد مؤثر است . بررسی بازار و انتخاب بازار مناسب برای فروش محصولات بهتر می تواند به افزایش درآمد باغ کمک کند.

قیمت بادام در بازار تجاری هر منطقه ممکن است متفاوت باشد و تحت تاثیر عواملی مانند عرضه و تقاضا، رقابت با سایر تولیدکنندگان، کیفیت محصول و غیره باشد. بنابراین درآمد درخت بادام به قیمت بازار و میزان فروش محصولات یا موفقیت کشاورز در صادرات بستگی دارد.

شرایط آب و هوایی: شرایط آب و هوایی نیز بر درآمد باغ تأثیر می گذارد، شرایط آب و هوایی مناسب برای رشد و جوانه زنی بادام درختی مورد نیاز است، شرایط آب در منطقه و میزان بارندگی سالانه می تواند به طور مستقیم بر رشد و درآمد بادام تجاری تأثیر بگذارد.

بهترین مناطق برای کشت بادام در ایران:

نهال بادام به دلیل سیستم های حفاظتی قوی و کاشت دیم تقریباً در تمام مناطق ایران قابل کشت و استفاده است. بهترین منطقه برای رشد بادام به عوامل مختلفی از جمله شرایط آب و هوایی، خاک و توپوگرافی، نیاز آبی و خشکی هوا و ارتفاع بستگی دارد. برخی از مناطق و شهرهای ایران برای کاشت بادام بسیار مناسب هستند که:

استان های آذربایجان غربی و شرقی: به دلیل ارتفاع 1500 متری از سطح دریا و زمستان های معتدل و تابستان های گرم، بهترین مناطق برای کاشت بادام سردسیری به شمار می روند.

استان یزد: تمامی شهرهای استان یزد به دلیل داشتن خشکی هوا و شرایط اقلیمی مناسب زیستگاه مناسبی برای خرید و پرورش درخت بادام هستند.

استان فارس: مناطقی مانند شیراز، فسا و مرودشت به دلیل داشتن آب و هوای معتدل و خاک حاصلخیز برای کاشت بادام مناسب هستند.

استان خراسان رضوی: مناطقی مانند مشهد و تربت حیدریه به دلیل هوای خشک و خاک شور برای کشت بادام مناسب است.

استان گیلان: مناطقی مانند رودسر، فومن و لاهیجان در استان گیلان به دلیل وجود آب فراوان و آب و هوای مرطوب و معتدل برای کشت بادام مناسب هستند.

استان اردبیل: مناطقی مانند آبی بیگلو و اردبیل به دلیل ارتفاع جغرافیایی و آب و هوای مناسب برای کاشت بادام مناسب هستند.

انواع درخت بادام درختی:

در حال حاضر در مزارع معروف کشور برای ایجاد تنوع و سهولت در کار کشاورزان گونه های بادام درختی تکثیر و به روش های نوین کشاورزی به فروش می رسد که فروش نهال بادام پیوندی با گواهینامه اشتیاق کشاورزان را برای ایجاد باغات بادام افزایش یابد:

پربارترین و پرفروش ترین ارقام نهال بادام

درخت بادام فرانسوی:

از درختان مرغوب درخت بادام می توان به درخت بادام فرانسوی اشاره کرد، این درخت فرانسوی از سرعت رشد بالایی برخوردار است به طوری که دو سال پس از کاشت حتی در سال اول شروع به میوه دادن می کند اما بهتر است کشاورز بلافاصله پس از تبدیل شدن شکوفه ها به چغاله آنها را از درخت بکند، عمر طولانی داشته و در شرایط طلایی می تواند به باردهی 80 سال برسد.

درخت بادام آذر خوشه ای:

یک نهال ایتالیایی است که در ایران می روید.از طریق پیوند روی ریشه بادام تلخ تکثیر می شود، تولید بادام در این درخت به صورت خوشه ای انجام می شود و در هر گوشه آن حداقل میوه بادام وجود دارد، درخت بادام یکی از درختان پایه کوتاه است، بنابراین در هر هکتار زمین 650 نهال بادام آذر وجود دارد. میزان باردهی درخت بادام در یک هکتار زمین 3 تا 5 تن است.

درخت بادام سهند سنگی:

این نوع بادام به عنوان یکی از ارقام بادام مقاوم شناخته می شود، مقاومت در برابر تنش های محیطی، تنش آبی به ویژه حشرات باعث شده تا صاحبان تمام مزارعی که حتی بادام هم ندارند، چند نهال بادام سنگی در اطراف مزرعه خود کاشت کنند.به دلیل پوست مقاوم میوه بادام سنگی راه ورود انواع حشرات و عوامل بیماری زا را می بندد.

درخت بادام تونو:

از دیگر ارقام تجاری و صادراتی بادام باید به بادام تنو اشاره کرد. این درخت ایتالیایی پایه کوتاهی دارد و برای 60 سال فقط 3 تا 5 متر ارتفاع دارد. در یک هکتار حدود 650 اصله درخت بادام 4 متری قابل کاشت است که به همین دلیل میزان میوه تولیدی در یک هکتار حدود 3 تا 5 تن است.

درخت بادام شمشیری:

درخت بادام شمشیری یکی از درختان بومی ایران است که تقریباً 70 درصد وزن میوه بادام را وزن آن تعیین می‌کند و بیشتر دانه‌های آن دوقلو رشد می‌کنند و همین امر باعث شده که در آجیل فروشی تقاضای زیادی برای بادام شمشیری داشته باشد. از دسته درختان کاغذی می باشد به همین دلیل عمر اقتصادی درخت بادام شمشیری کمتر از سایر درختان بوده و عمر آن تنها 50 سال می باشد. اولین باردهی آن از سال سوم کاشت شروع می شود.

پربارترین و پرفروش ترین ارقام نهال بادام

درخت بادام حریر:

از دیگر گیاهان بومی ایران باید به درخت حریر اشاره کرد. این نهال را می توان در هوای خشک کاشت کرد و نیاز آبی آن هر 15 روز یک بار می باشد. نهال حریر به روش پیوند و بر پایه بادام تلخ در یک هکتار از زمین شما تکثیر می شود. می توانید 650 نهال بادام بکارید، یکی از ویژگی های خاص نهال بادام حریر دیرگل بودن است که برای کاشت در مناطق سردسیر مناسب است.

درخت بادام اسکندر:

درخت بادام اسکندر که یک درخت اقتصادی و مفید است، یک درخت ایتالیایی با عملکرد تقریبا متوسط است، زیرا 3-4 سال پس از کاشت شروع به گل دادن می کند. مقاوم در برابر انواع حشرات و طول عمر آن 70 سال است. اقتصادی و طلایی است، ارتفاع درخت بادام اسکندر در زمان رشد بین 3 و نیم تا 5 متر و عملکرد آن 4 تا 5 تن در هکتار است.

سخن پایانی:

سرمایه گذاری در صنعت کشاورزی به ویژه احداث باغ تجاری بادام یک سرمایه گذاری سودآور محسوب می شود. چون که قیمت نهال بادام با کیفیت بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است و هزینه نگهداری و مراقبت از درخت بادام بسیار کم است و نیازی به انرژی زیادی از کشاورز ندارد.