چه موقع از سال به درختان کود دهیم؟

چه موقع از سال به درختان کود دهیم؟

چه موقع از سال به درختان کود دهیم؟

یکی از مهم ترین عواملی که بر روی میزان کیفیت میوه درختان شما اثر می گذارد، کود و تقویت درخت است. کوددهی صحیح و اصولی ضمن افزایش میزان بهره وری شما از درختان، سبب افزایش طول عمر مفید درخت هم شده و همچنین سلامت باغات شما را تضمین می کند. احتمالا به عنوان یک باغدار برای شما هم پیش امده که با وجود هزینه زیادی که صرف تهیه کود می کنید، باز هم نتیجه مطلوب را نمی بینید و این یعنی شما کل هزینه و زمان خود را از دست داده اید. دلیل این امر استفاده از کود نامناسب در زمان نامناسب است. بسیاری بر این تصور هستند که هر زمان که بخواهند می توانند از این کودها استفاده کنند اما طبق نتایج تحقیقات، باید بگوییم که کوددهی به درختان زمانی موثر خواهد بود که در زمان درست انجام شود. اما بهترین زمان کوددهی به نهال ها و درختان میوه کدام است؟ چه موقع نباید به درختان کوددهیم؟ چگونه یک کود مناسب انتخاب کنیم؟ اگر شما هم به دنبال پاسخی برای این سوالات هستید، این مقاله را از دست ندهید و در ادامه با ما همراه باشید.

زمان کوددهی به نهال و درختان را دست کم نگیرید!

کوددهی به درختان در زمان مناسب اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا این کار باعث رشد و تقویت درختان می‌ شود و بهبود عملکرد آنها را فراهم می ‌کند. برخی از اهمیت‌ های کوددهی به درختان در زمان مناسب عبارتند از:

1. تقویت رشد: کوددهی به درختان در زمان مناسب باعث تقویت رشد ساقه، برگ و میوه ‌های درخت می ‌شود و همچنین باعث افزایش عملکرد و عمر مفید درخت می ‌گردد.

2. بهبود کیفیت محصول: استفاده از کود مناسب و در زمان مناسب باعث بهبود کیفیت محصولات نهایی مثل محصولات باغبانی می ‌شود.

3. حفظ تغذيه گياه: با استفاده از کوددهي منظم، نياز نهال ها و درخت ها به عناصر غذایي لازم برطرف می شود.

4. پيشگيرى از بيمارى: كود دادن به درختان آن ها را قوی و قدرتمند می کند. در نتیجه در برابر عوامل محیطی و همچنین بسیاری از بیماری ها مقاوم هستند یا به عبارتی قدرت مقابله بیشتری با افات و بیماری های خواهند داشت.

نحوه تشخیص زمان مناسب برای کوددادن به درختان

اگر بتوانید بهترین زمان را برای کوددهی انتخاب کنید، نصف مسیر باغدار حرفه ای شدن را رفته اید. اما چگونه باید بهترین زمان کوددادن را تشخیص دهید تا بیشترین بازدهی را با کم ترین هزینه برایتان داشته باشد؟ کافی است به چند نکته مهم توجه کنید که عبارتند از:

- کوددهی را در فصل استراحت درختان انجام دهید

این یک ترفند خردمندانه است. شما می توانید زمانی که درختان به خواب زمستانی رفته اند به راحتی با کود نیاز آن ها را برطرف سازید. کود دادن در فصل خواب درخت ها باعث می شود که در برابر سرما هم مقاومت بالایی داشته باشند و همچنین رشد آن ها هم بیشتر شود و میزان میوه دهی بالایی هم داشته باشند.

- زمان شکوفه دهی درختان را از دست ندهید

به جرات می توان گفت یکی از بهترین زمان ها برای کود دادن به درختان تا رشد چشمگیر داشته باشند و میوه آن ها هم درشت و مرغوب شود، فصل بهار و هنگام شکوفه دهی آن ها است. با گرم شدن هوا درخت با سرعت بیشتری رشد می کند و شکوفه می دهد که بنیه و تعداد شکوفه ها عامل اصلی تعیین کننده کمیت و کیفیت میوه درخت خواهد بود. در نتیجه اگر بتوانید در این زمان کود دهی را انجام دهید تاثیر دو چندان برایتان خواهد داشت.

- درختان خود را بشناسید

یک باغدار با تجربه از نگاه کردن به درخت خود متوجه نیاز و کمبود آن خواهد شد. اگر باغ پر رونق و پرباری دارید، بی شک درختان شما کاملا تقویت شده اند و هیچ کمبودی ندارند. اما اگر میزان باردهی کمی دارند، رشد آن ها نسبت به سال قبل کمتر بوده، به سرعت آفات و بیماری های به سراغشان می آید و... قطعا نشان دهنده این است که نهال ها و درختان شما نیاز به کوددهی دارند و در انجام این امر به هیچ عنوان نباید تعلل کنید.

چه موقع از سال به درختان کود دهیم؟

بهترین زمان کوددهی به درختان میوه و مثمر

در ایده آل ترین حالت ممکن بهترین زمان برای کوددهی درختان میوه فصل پاییز تا اوایل بهار است. در فصل پاییز درختان در خواب زمستانه به سر می برند و شما می توانید کوددهی به آن ها را اغاز کنید. بهار هم که فصل بیدار شدن درخت ها است و می تواند فرصت مناسبی برای شما باشد تا به درختان خود کود بدهید. البته در این میان باید حواستان به درخت گردو هم باشد. چرا که کوددهی به گردو در زمان شکوفه دهی ممکن است به درخت صدمه بزند و توصیه می کنیم کوددهی به گردو را به اواخر اردیبهشت ماه موکول کنید.

شما می توانید در زمان رسیدن میوه درختان آن عمل کود دهی را انجام دهید. این کار تاثیر مستقیم بر روی کیفیت و رشد میوه ها خواهد داشت و مانع از خراب شدن میوه ها می شود.

بهترین زمان کوددهی به درختان بدون میوه و غیر مثمر

تعجب نکنید، درختان بدون میوه و غیر مثمر هم نیاز به کوددهی دارند تا رشد چشمگیری داشته باشند و همچنین در برابر آفات و بیماری مقاوم شوند. برای کوددهی به درختان غیر مثمر هم بهترینز مان فصل پاییز و زمستان و هنگام خواب زمستانه درخت ها است و شما می توانید در اوایل بهار هم کوددهی به آن ها را انجام دهید. درخت های غیر مثمر از انجایی که میوه ندارند و شما از محصول ان ها متوجه نیاز درخت نمی شوید، اما کودهای تقویتی موجب پر قدرت شدن تنه و ساقه ها می شود که در نهایت سود زیادی را برایتان به همراه خواهد داشت.

آیا بعد از کاشت نهال می توان به آن کود داد؟

بله می توانید به شرطی که کود مناسب انتخاب کنید. اجازه دهید موضوع را بیشتر برایتان باز کنیم. کود دادن به نهال های تازه کشت شده می تواند به ریشه های مویی نهال آسیب بزند و آن را بسوزاند. یا حتی مانع از رشد نهال شود. این اتفاق باعث می شود تا بسیاری از نهال ها بلافاصله بعد از کاشت خشک شوند و طول عمر کوتاهی داشته باشند. اما اگر یک کود مناسب انتخاب کنید، قطعا با چنین صحنه هایی مواجه نخواهید شد. شما باید در زمان کاشت نهال از کود حیوانی پوسیده استفاده کنید. همچنین بعد از کاشت هم می توانید همراه با آبیاری از کود هیومیک اسید استفاده کنید. این کود علاوه بر آنکه آسیبی به ریشه نهال ها نمی زند میزان ریشه زایی آن را هم افزایش می دهد و همچنین موجب باروری بیشتر و تقویت نهال هایتان می شود. هیومیک اسید محصول جادویی است که می تواند باردهی باغات شما را چند برابر کند. شما می توانید این کود را به صورت اورجینال و تضمینی از رویال نهال خریداری کنید.

نحوه کوددهی یا زمان کوددهی؟ کدام یک مهم تر است؟

شما باید کوددهی درست و اصولی را در زمان مناسب انجام دهید. اگر بهترین کود را هم انتخاب کنید اما در زمان نامناسب به پای نهال هایتان بدهید هیچ تاثیری برایتان نخواهد داشت. برعکس اگر در زمان مناسب یک کود اشتباه به نهال هایتان بدهید باز هم نتیجه مطلوب و رضایت بخشی برایتان نخواهد داشت. از این رو شما باید یک کود مناسب انتخاب کنید و در زمان مناسب هم به درختان خود بدهید تا نتیجه خیره کننده آن را به چشم ببینید.

چه موقع از سال به درختان کود دهیم؟

مشاوره رایگان رویال نهال، حلال مشکلات شما

اگر هنوز نتوانسته اید بهترین زمان برای کود دادن به نهال های خود را انتخاب کنید یا نمی دانید از چه کودی استفاده کنید، کافی است با شماره تماس های کارشناسان رویال نهال تماس بگیرید. ما با بررسی مشخصات و نیاز درختان و باغ تان به شما کمک می کنیم تا کود مناسب انتخاب کنید و یک باغ پر محصول و باکیفیت داشته باشید. همچنین شما می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در خصوص احداث باغ و خرید نهال هم بهره مند شوید.