کاشت و نگهداری از درخت گردو

کاشت و نگهداری از درخت گردو

بهترین روش کاشت درخت گردو:

اولین و مهم ترین اصولی که باید هنگام کاشت گردو به خاطر بسپارید، قانون و اصول کلی برای کاشت درختان گردو است. روش های مختلفی برای کشت درختان گردو پیشنهاد شده است اما در این مقاله به تعریف بهترین روش کاشت درخت گردو در باغ های تجاری و اقتصادی می پردازیم.

1. روش کاشت نهال گردو بذری:

این روش کاشت درختان توسط کشاورزان محلی در گذشته برای پرورش انواع درختان گردو استفاده می شد. در واقع مقاومت کشاورزان بومی و محلی طی سالیان گذشته منجر به کاهش عملکرد و یا کاهش کیفیت میوه گردو شده است، از این رو در سال های اخیر از روش های تکثیر بذری تنها برای تولید پایه های مقاوم استفاده می شود. برای تکثیر ارقام تجاری گردو از طریق پیوند استفاده می شود.

2. روش کاشت نهال گردو پیوندی:

دومین و متداول ترین روش کاشت گردو، روش کاشت درخت گردو از طریق پیوندی می باشد و همچنین اگر بخواهیم بهترین روش کاشت گردو را معرفی کنیم، مطمئناً روش کاشت نهال گردو پیوندی بهترین گزینه است.

در روش کاشت نهال گردو پیوندی، ارقام تجاری بر روی پایه و بذرهایی که مقاوم بوده پیوند خورده و در نتیجه نهال های پرمحصول بوده و البته کیفیت بالایی خواهید داشت که در برابر محیط، آب و هوا، حشرات و بیماری ها مقاوم است، این مقاومت از ریشه به درخت منتقل شده و در نتیجه شکسته نمی شود.

روش کاشت نهال گردو پیوندی علاوه بر افزایش کیفیت و کمیت میوه ها و افزایش مقاومت آب و هوایی مزیت بزرگ دیگری به درخت گردو می دهد و آن زودبارده بودن درخت گردو است.درختان گردو بومی و غیر پیوندی از سال پنجم تا ششم پس از کاشت، شروع به میوه دادن می کنند و ممکن است ده سال طول بکشد تا به باردهی مفید برسد.

اما محصولات پیوندی در سال اول پس از کاشت نهال شروع به باردهی می کنند و در سال پنجم پس از کاشت نهال به باردهی مفید می رسند.

بهترین نوع گردو در ایران:

نکته مهم دیگری که در ساخت باغ گردو بزرگ و تجاری باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب بهترین رقم گردو در ایران است. ارقام گردو به سه دسته تقسیم می شوند: ارقام گردو سردسیری مناسب برای مناطقی با زمستان های طولانی و سخت، ارقام گردو معتدله مناسب برای آب و هوای معتدل و ارقام گردو گرمسیری که می توان در مناطق گرمسیری کاشت کرد.

بهترین ارقام گردو برای آب و هوای سردسیری نهال گردو ژنوتیپ، نهال گردو ژنوتیپ فرنور، نهال گردو ژنوتیپ برتر، نهال گردو کانادایی و نهال گردو چندلر می باشد. لازم به ذکر است که ارقام گردو سردسیری را می توان در مناطق معتدل کاشت کرد و خرید نهال در این مناطق مشکلی ندارد.

بهترین رقم گردو برای مناطق گرمسیری به میزان گرمای آن مناطق بستگی دارد، اگر قصد دارید گردو را در مناطق معتدلی که زمستان های سرد اما در تابستان هوا گرم است، پرورش دهید، به شما توصیه می شود که از نهال گردو ژنوتیپ استفاده کنید.اما برای مناطق گرمسیری جنوبی کشور که زمستان سرد و طولانی وجود ندارد، فقط نهال گردو پکان مناسب است.

کاشت و نگهداری از درخت گردو

نگهداری از درختان گردو:

کاشت گردو با انتخاب نهال گردو و رعایت اصول کاشت آغاز می شود و با نگهداری درخت گردو در سال های بعد ادامه می یابد.

آبیاری نهال گردو پس از کاشت:

اولین و مهمترین اصول برای نگهداری نهال گردو آبیاری نهال گردو پس از کاشت است.نهال گردو تازه کاشته شده نیاز به آبیاری منظم دارد.شما باید در چند روز اول پس از کاشت ریشه نهال خود را مرطوب کنید، اما اینکه دقیقا بدانید به چه حجم و یا دور آبیاری متناسب با شرایط آب و هوایی در منطقه ی خود نیاز دارید نیاز به دریافت مشاوره و راهنمایی خواهد داشت که در صورتی که نهال را از مراکز فروش نهال گردو که به صورت معتبر و مجوزدار فعالیت میکنند تهیه کرده باشید مشاوره رایگان برای آبیاری نهال پس از کاشت خواهید داشت.

کود دهی نهال گردو تازه کاشته شده:

کوددهی نهال گردو تاثیر زیادی بر عملکرد درختان گردو در سال آینده دارد، بهترین زمان برای کوددهی نهال گردو در دوره کاشت است، برای اینکه بدانید نهال گردو قبل از کاشت به چه نوع کودی و چه مقدار کود نیاز دارد، خاک باید قبل از کاشت آزمایش شود. آزمایشات خاک انجام دهید و از کود مناسب هنگام کاشت بر اساس کمبود عناصر در خاک باغ خود استفاده کنید.در صورتی که در زمان کاشت کود دهی انجام شده باشد تا زمان شروع باردهی نیازی به کود دهی نخواهید داشت.

هرس نهال گردو تازه کاشته شده:

یکی دیگر از مراقبت های ضروری پس از کاشت نهال گردو، هرس نهال گردو تازه کاشته شده است، نهال گردو در زمان کاشت نیاز به هرس سربرداری دارد.هرس سربرداری نه تنها رشد رویشی نهال را تسریع میکند بلکه به فرم دهی شاخه های گردو در سالهای بعد نیز کمک خواهد کرد و از طرفی به زود بازده شدن نهال گردو نیز کمک میکند. پس از دریافت مشاوره، نوع و میزان هرس را مشخص کنید و درخت را طبق برنامه از پیش تعیین شده هرس کنید تا هنگام کاشت نهال گردو یا بعد از آن، شاخه های بیمار، شاخه های حشرات و شاخه های آسیب دیده حذف شوند.

کاشت و نگهداری از درخت گردو

افزایش باردهی درختان گردو:

برای اینکه بدانید چه اقداماتی برای افزایش باردهی درختان گردو نیاز است باید به یکسری عوامل توجه کرد که بی توجهی به آنها منجر به کاهش باردهی و البته کاهش کیفیت باردهی درختان گردو می شود.

آبیاری درخت گردو:

آبیاری پس از شروع باردهی درخت گردو برای کمیت و کیفیت میوه بسیار موثر است.بهترین روش آبیاری درخت گردو سیستم آبیاری تحت فشار است.این سیستم آبیاری می تواند از انتشار آفات و بیماری های خاکی جلوگیری کند و همچنین از رشد علف های هرز جلوگیری می کند و در مدیریت بهینه منابع آبی به باغداران کمک می کند.

کود دهی درختان گردو:

کود دهی درخت گردو یکی از مهم ترین اصول باغبانی است که به رشد و باردهی درخت گردو شما کمک می کند، در واقع وقتی صحبت از افزایش باردهی می شود، کوددهی اولین چیزی است که باغبان به آن فکر می کند. کوددهی درختان گردو باید اصولی باشد، در غیر این صورت استفاده بیش از حد از برخی عناصر می تواند خسارات جبران ناپذیری به بار آورد.برای کود دهی با توجه به نیاز درخت، باید در طول تابستان از برگ درخت گردو نمونه برداری کرد و با انجام آزمایش آنالیز برگ، کمبودهای درخت را مشخص کرد. برنامه های کوددهی برای فصول تابستان و بهار و زمستان باید بر اساس نتایج آزمایش آنالیز خاک و برگ تعیین شود.

نتیجه گیری:

علاوه بر موارد فوق، برای ساخت موفق باغ گردو تجاری، مورد بسیار مهم دیگری نیز وجود دارد که می تواند تمامی موارد فوق را تحت تاثیر قرار دهد و آن انتخاب نهالستانی موثر برای خرید نهال گردو می باشد. در نهالستان رویال نهال نه تنها از قیمت نهال گردو آسوده خاطر هستید، بلکه از سلامت و اصالت نهال نیز مطمئن خواهید شد.