کوددهی درختان خرمالو

کوددهی درختان خرمالو

کوددهی درختان خرمالو:

خرمالو یکی از میوه های جذاب و خوش طعم است که طرفداران خود را دارد و در مورد منشأ این میوه می توان گفت که اکثر محققان بر این باورند که منشا این میوه ی خوشمزه از کشور آسیایی چین است و سپس به سایر نقاط جهان منتقل شد و امروزه کشت آن در سراسر جهان گسترش یافته است.

تغذیه یکی از موارد مهم مربوط به درخت این میوه خوش طعم است که هر باغبانی باید به اصول آن توجه داشته باشد چرا که یکی از مهمترین عوامل موثر در موفقیت و عملکرد درختان خرمالو در نقاط مختلف کشور، اصول تغذیه از طریق کوددهی است. برای تغذیه صحیح خرمالو باید اصول و شرایطی را در نظر گرفت تا کوددهی این درخت حداکثر نتیجه مورد نیاز را در عملکرد داشته باشد. بنابراین،عوامل موثر بر افزایش راندمان کود دهی درختان خرمالو را بررسی خواهیم کرد.

اهمیت کود دهی درختان خرمالو:

خرما یکی از درختان مقاوم و کم توقع است که در مناطق مختلف کشور قابلیت رشد و باردهی را دارد اما باید گفت که این درخت مانند سایر درختان میوه اگرچه کم توقع است اما نیازهای تغذیه ای خود را دارد و باغداران باید این را بدانند تا بتوانند با رفع این نیازها از طریق کوددهی، بهره وری درختان باغ شما را افزایش دهند و سپس از سود شیرین حاصل از افزایش محصول بهره ببرند.

بنابراین لازم است باغداران در هنگام ساخت باغ خرمالو اصول تغذیه و کوددهی این درخت ارزشمند را بدانند و این کار را به بهترین نحو ممکن انجام دهند تا به بهترین نتیجه ممکن دست یابند. زیرا کوددهی درختان خرمالو بسیار حساس است و این درختان به سرعت به میزان کود واکنش نشان میدهند.

بنابراین توصیه می شود از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید و از آنها بخواهید برنامه کوددهی را برای درختان خرمالو شما تهیه کنند تا درختان شما در اثر مصرف نادرست کودها مسموم نشوند و در اثر تغذیه نادرست آسیب نبینند.

زمان مناسب کود دهی درختان خرمالو:

اگرچه خرمالو از نظر کود مورد نیاز یکی از کم توقع ترین درختان به حساب می آید، اما نباید فراموش کرد که برای افزایش بهره وری این درخت، کوددهی اولیه نیز در زمان مناسب لازم است، به این معنی که درخت خرمالو به عناصر خاصی نیاز دارد. برای افزایش فتوسنتز و افزایش گلدهی در یک زمان معین به عناصر خاص و مختلفی احتیاج دارد.

برای پی بردن به زمان مناسب برای کوددهی، خود درخت خرمالو بهترین خدمت را به ما می دهد، بنابراین باغبان با رنگ و ظاهر درخت خرمالو می توانند نتیجه بگیرند که آیا باغ و درخت آنها به کود نیاز دارد یا خیر.از آنجایی که رنگ برگ درخت خرمالو در صورت داشتن تغذیه مناسب سبز تیره است و اگر این رنگ به سبز روشن تغییر کند به این معنی است که درخت خرمالو برای انجام فتوسنتز موثر به عناصر مختلفی نیاز دارد که باید در اختیار درخت قرار گیرد.

کوددهی درختان خرمالو

تأثیر عناصر مختلف بر رشد درختان خرمالو:

درختان خرمالو مانند سایر درختان میوه برای داشتن میوه خوب به عناصر مختلفی نیاز دارد که به اختصار به شرح آنها می پردازیم.

1. نیتروژن:

نیتروژن یکی از پرمصرف ترین و درشت عناصر برای رشد رویشی گیاهان از جمله درخت خرمالو است که برای رشد برگ ها و شاخساره ها به این عنصر نیاز دارد، اما باید مراقب استفاده از نیتروژن در درختان خرمالو بود، زیرا این درخت به مصرف بیش از میزان لازم کود ازت بسیار حساس است و می تواند اثرات منفی زیادی بر رشد درخت خرمالو داشته باشد.

از جمله واکنش هایی که درخت خرمالو می تواند نسبت به افزایش مصرف کود نیتروژن از خود نشان دهد، می توان به افزایش رشد رویشی در مقابل رشد زایشی، کاهش گلدهی در مقابل رشد شاخساره و در نهایت باردهی اشاره کرد، زیرا زیاد بودن میزان کود ازت باعث می شود درخت خرمالو انرژی بیشتری را صرف رشد رویشی کند و از تولید میوه خودداری کند.

2. پتاسیم:

عنصر دیگری که درختان خرمالو به آن نیاز دارند پتاسیم است، درخت خرمالو در بسیاری از مراحل فیزیولوژیکی خود به پتاسیم نیاز دارد که یکی از مهمترین آنها مرحله گلدهی است، بنابراین باغداران باید در نظر داشته باشند که برای افزایش گلدهی درخت خرمالو، آنها باید کودهایی با درصد پتاسیم بالا در طول گلدهی استفاده شود، تا بهره وری آن افزایش یابد.

توصیه می شود برای افزایش باردهی بعد از خشک شدن گلها، در صورت امکان جوانه ها را از ته بچینید اینکار باعث می شود انرژی گل به سمت تولید بذر متمرکز نشود و باعث تولید میوه بیشتر شود.

3. گوگرد:

از جمله عناصری که بسیاری از باغداران برای افزایش کیفیت باغ خرمالو خود استفاده می کنند، گوگرد است، بهترین فرمولاسیون برای درختان خرمالو گوگرد مایع است که نقش بسیار مهم و کلیدی در درختان خرمالو دارد، بنابراین استفاده از گوگرد مایع مکمل نقش سایرین است. به این معنی که در باغ هایی که از گوگرد استفاده نمی شود، با وجود مصرف سایر عناصر، باروری درختان خرمالو چشمگیر نیست و گوگرد نقش مکمل و تمام کننده در درختان خرمالو برای استفاده از عناصر مختلف دارد.

همچنین گوگرد باعث افزایش میزان تولید پروتئین گیاهی در درختان خرمالو و در نتیجه افزایش عملکرد درخت و افزایش بهره وری آن و همچنین بهبود کیفیت میوه های تولید شده می شود.

گوگرد مایع را می توان از طریق آب آبیاری درختان خرمالو تهیه کرد و به عنوان محلول پاشی درختان مورد استفاده قرار داد.مصرف گوگرد مایع در آب آبیاری 20 لیتر در هر 200 درخت خرمالو است و برای محلول پاشی محلولی به نسبت پنج در هزار قسمت هایی از گوگرد مایع را در آب قرار داد و سپس آن را روی درختان پاشید.

در خصوص زمان مصرف گوگرد مایع در درختان خرمالو بهتر است در دو مرحله یکی قبل از جوانه زدن و دیگری قبل از گلدهی با مهندسان مجرب کشاورزی انجام شود.

4. اسید هومیک:

امروزه به دلیل افزایش بی رویه مصرف کودهای شیمیایی، نیاز به ترکیبات آلی بیش از پیش احساس می شود و یکی از ترکیبات آلی که باعث بهبود ساختار خاک در تغذیه درختان می شود، اسید هیومیک است، استفاده از این ترکیب آلی در باغات و مزارع عملکرد درختان و گیاهان زراعی را بهبود می بخشد.اسید هیومیک دارای عناصری مانند نیتروژن، گوگرد، فسفر به نسبت های مختلف و همچنین دارای درصدهای متفاوتی از کلسیم، منیزیم، مس و روی است و به دلیل وجود این عناصر و فلزات در ترکیب اسید هیومیک باعث افزایش رشدو قدرت گیاهان مختلف از جمله درختان میشود، همچنین می توان گفت که مهمترین نقش هیومیک اسید افزایش قدرت جذب در درختان است.

به طور کلی می توان گفت که استفاده از اسید هیومیک مزایای بسیاری برای درختان میوه از جمله خرمالو دارد که برخی از مهمترین آنها به شرح زیر است:

• افزایش مواد آلی در خاک و سپس بهبود ساختار خاک

• افزایش قدرت ریشه زایی درختان خرمالو و به دنبال آن افزایش قدرت جذب توسط درختان

• افزایش حاصلخیزی و کیفیت بافت خاک

• افزایش مقاومت درختان و گیاهان مختلف در برابر آفات و بیماری های مختلف

• افزایش عملکرد و بهره وری درخت

• اسیدیته خاک را متعادل می کند و گزینه بسیار مناسبی برای کاهش H در خاک های قلیایی است.

• توانایی خاک در حفظ رطوبت را بهبود می بخشد و راندمان آبیاری را افزایش می دهد.

• باعث بهبود و افزایش جمعیت میکروارگانیسم های مفید در خاک می شود.

• با افزایش راندمان استفاده از کودهای شیمیایی، مصرف این کودها کاهش یافته و از سمیت خاک کاسته می شود.

کوددهی درختان خرمالو

نتیجه گیری:

کوددهی نقش بسیار تعیین کننده و قابل توجهی در افزایش عملکرد درختان خرمالو ایفا می کند، بنابراین این امر بسیار مهم است و نیاز به اصول و برنامه ریزی صحیح دارد که باغداران برای کوددهی و تغذیه مناسب باغ باید از متخصصان این حوزه کمک و مشاوره بگیرند.